KORONKI

Instalacja Świąteczno – Noworoczna zaprojektowana i wykonana dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Grudzień 2015 / Styczeń 2016

Wymagająca przestrzeń nowego gmachu filharmonii szczecińskiej – ascetycznie biała z silnie akcentowanymi bryłami wewnątrz holu głównego sprowokowała do stworzenia instalacji, która jednocześnie nie konkurując  z purystycznym wnętrzem i szanując jego charakter, delikatnie odcina się od tła, współgrając formą i kolorem, a kontrastując deseniem i fakturą.

Wprowadzona do wnętrza czysta forma kuli wchodzi w relacje przestrzenne z kubikiem małej sali i ślimakiem schodów wtapiając się odcieniami bieli w grę świateł we wnętrzu.

Zastosowany w kontraście do białych gładkich powierzchni motyw koronkowej faktury  tradycyjnych bombek szydełkowych wnosi wyrazisty kod kulturowy do nowoczesnego i uniwersalnego wnętrza.  Zestawienie faktur i znaczeń podkreśla  delikatność i ulotność okazjonalnej i tymczasowej instalacji.

Wyjątkowa atmosfera świąt przywołana jest w sposób pozbawiony dosłowności i nachalności ozdób świątecznych stosowanych w centrach handlowych –  bombka jako symbol dekoracji unika tej dosłowności przez zastosowanie jej w super skali w holu i odwrotnie – zastosowana w miniaturze w otwartej przestrzeni foyer jako familiarny dodatek  świąteczny dostępny na wyciągnięcie ręki. Tak jak balony w holu dedykowane są budynkowi tak mini „balony” z prawdziwej bawełnianej koronki dedykowane są człowiekowi.

W skali człowieka działają również dekoracje do stref biur – cotton balls z koronkowych podświetlanych bombek.

W uzupełnieniu instalacji przygotowano jako kotyliony – pamiątki dla gości koncertu noworocznego –  bransoletki z krochmalonej bawełnianej tasiemki koronkowej i spinki do klap marynarki z koronkowymi kaboszonami, jako identyfikacja uczestników wydarzenia w miejscu gdzie na chwilę zagościło białe koronkowe szaleństwo.

hol3

hol1

koronki110
hol2

stojaki


fot. archiwum KREFTWORK

copyright (c) kreftwork 2016 / all rights reserved